Aktualności
Zdobyczny sprzęt w użyciu niemieckiego wojska. Część I
piątek, 01 stycznia 2016 roku
Niemiecka armia w toku działań drugiej wojny światowej na szeroką skalę korzystała ze zdobyczy sprzętowych na swoich przeciwnikach. Na froncie zastosowanie znalazły wszelkie możliwe przejawy techniki Aliantów, a w niektórych rodzajach w znaczny sposób przewyższały one dokonania nazistowskiej myśli konstrukcyjnej.
więcej »
Najbliżsi współpracownicy Adolfa Hitlera
niedziela, 13 grudnia 2015 roku
Wokół wszystkich dyktatorów zawsze istnieje grono ludzi, którzy są ich najbliższymi współpracownikami. Przebywają razem z dyktatorem praktycznie bez przerwy tworząc "elitarny" niewielki krąg cieszący się przywilejami jakimi nie mogą pochwalić się inni. Tak samo było w przypadku Adolfa Hitlera.
więcej »
Cisi sojusznicy III Rzeszy
sobota, 28 listopada 2015 roku
III Rzesza poza swoimi oficjalnymi sojusznikami posiadała rozliczne grono "cichych sojuszników". Można tutaj wymieniać bardzo wiele osób i instytucji państwowych, uwikłanych w pomoc ustrojowi nazistowskiemu. Państwa te, jak również instytucje do dzisiaj nie chcą ujawnić jak daleka była współpraca z III Rzeszą.
więcej »
Droga ku wojnie- przyłączenie Austrii do III Rzeszy
niedziela, 22 listopada 2015 roku
Austria oraz Niemcy miały wspólną historię. Ziemie Austriackie oddzieliły się od ziem Cesarstwa Niemieckiego i przez kilka wieków to Wiedeń dyktował warunki państwom niemieckim. Zmieniło się to w II połowie XIX wieku, gdy na drodze wojen doszło do zjednoczenia Niemiec.
więcej »
Hitler- królik doświadczalny doktora Morella
sobota, 21 listopada 2015 roku
O zdrowiu Adolfa Hitlera, jego lekarzach, metodach leczenia i stosowanych dietach powstało dotychczas wiele publikacji. Wiadomo na pewno, że był on typem hipochondryka. Dręczył go nieustanny strach przed rychłym zgonem, przez co nie ruszał się nigdzie bez swojej medycznej świty.
więcej »
Hans Frank prawdziwe wcielenie zła
niedziela, 25 października 2015 roku
"Kat Krakowskich Żydów", "Niekoronowany Król Polski" jak sam siebie nazywał. Wszystkie te określenia mówią już wiele o Hansie Franku "władcy Generalnego Gubernatorstwa" jakie powstało na ziemiach polskich nie wcielonych do III Rzeszy (tereny tak zwanej Polski Centralnej, gdzie przed wybuchem wojny znajdował się między innymi Centralny Okręg Przemysłowy).
więcej »
Hitler o ludzkiej twarzy. Kontrowersyjne wspomnienia człowieka, który znał go prywatnie
niedziela, 18 października 2015 roku
Niedawno w Berlinie zmarł Rochus Misch- człowiek, który od roku 1940, aż do kapitulacji Niemiec na co dzień przebywał z Fuhrerem. Kiedy po raz pierwszy spotkał się z nim osobiście, miał 23 lata.
więcej »
Aktualizacja działu Dokumenty
poniedziałek, 12 października 2015 roku
W dziale dokumenty dodaliśmy dwa listy wysłane z obozów koncentracyjnych w Dachau i Auschwitz. Zapraszamy do zapoznania się z treścią listów, które przetłumaczone zostały na język polski.
więcej »
Erwin Rommel- dwie twarze Lisa Pustyni
niedziela, 11 października 2015 roku
W artykule tym staramy się przedstawić postać Erwina Rommla legendarnego dowódcę AfrikaKorps. Trzeba przyjrzeć się bliżej tej postaci by odpowiedzieć na pytanie kim w rzeczywistości był Erwin Rommel. Bohaterem wojennym, jedną z kluczowych postaci ruchu antyhitlerowskiego czy wiernym sługą reżimu nazistowskiego?
więcej »
Aktualizacja działu Podróże z vaterland: Bunkier Typu "B" w Martianach
środa, 07 października 2015 roku
We wsi Martiany położonej przy drodze wojewódzkiej numer 592 Giżycko (20 km)- Kętrzyn (12 km) znajduje się bunkier typu "B". Jest to jedyny ocalały i w tak doskonałym stanie schron typu Regelbau 105, zbudowany przez Niemców w 1939 roku.
więcej »
Sojusznicy Hitlera w Wielkiej Brytanii
poniedziałek, 05 października 2015 roku
Wydawać by się mogło, iż w Wielkiej Brytanii nie było sojuszników nazizmu i Adolfa Hitlera. Nic bardziej mylnego. W Wielkiej Brytanii było kilka postaci, które uważały, że tylko Adolf Hitler przez swoje działania jest w stanie ochronić Europę przed zalewem Bolszewizmu.
więcej »
Aktualizacja działu Podróże z vaterland: Hochwald- polowa kwatera Himmlera
niedziela, 27 września 2015 roku
Kwatera Hochwald (wysoki las) znajduje się tuż za wsią Pozezdrze, przy drodze krajowej Węgorzewo-Giżycko, w bliskim sąsiedztwie z kwaterami Hitlera w Gierłoży oraz OKW (Oberkomando der Wehrmacht) w Mamerkach.
więcej »
Prowincja Rzeszy Gdańsk Prusy Zachodnie
niedziela, 20 września 2015 roku
Prowincja Rzeszy Gdańsk Prusy Zachodnie powstała w październiku 1939 roku po zakończeniu działań wojennych na terenie II Rzeczpospolitej. Od samego początku ziemie te zostały włączone do III Rzeszy tak jak prowincje Rzeszy Warthegau oraz Śląsk.
więcej »
Lebensraum
sobota, 12 września 2015 roku
Hasło Lebensraumu czyli zdobycia przestrzeni życiowej na wschodzie w polityce niemieckiej nie było nowe. Naziści wcale nie wymyślili tego terminu. Powstał na długo przed wybuchem p I wojny światowej w cesarstwie niemieckim. Wówczas to wojska niemieckie odniosły największy sukces opanowując ziemie wschodnie Cesarstwa Rosyjskiego.
więcej »
Luftwaffe- najgroźniejsza broń Adolfa Hitlera
poniedziałek, 31 sierpnia 2015 roku
"Bez mojej wiedzy i zgody nawet wróbel nie przeleci nad Berlinem". Herman Goering wypowiadając na początku 1940 roku te słowa nie zdawał sobie jeszcze sprawy, że już niedługo przyjdzie załamanie sił powietrznych. Niemieckie siły powietrzne powstały podczas I wojny światowej. Ich celem miało być wspomaganie armii niemieckiej walczącej na lądzie.
więcej »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl