Aktualności
Luftwaffe- najgroźniejsza broń Adolfa Hitlera
poniedziałek, 31 sierpnia 2015 roku
"Bez mojej wiedzy i zgody nawet wróbel nie przeleci nad Berlinem". Herman Goering wypowiadając na początku 1940 roku te słowa nie zdawał sobie jeszcze sprawy, że już niedługo przyjdzie załamanie sił powietrznych. Niemieckie siły powietrzne powstały podczas I wojny światowej. Ich celem miało być wspomaganie armii niemieckiej walczącej na lądzie.
więcej »
Niemiecka broń rakietowa
niedziela, 26 lipca 2015 roku
Wszyscy słyszeli o najsłynniejszej niemieckiej broni rakietowej V1 i V2. Okazuję się jednak, że oprócz rakiet V1 i V2 III Rzesza mogła się pochwalić bronią rakietową, która odgrywała dość istotną rolę w działaniach naziemnych jak i w działaniach lotniczych. Można tutaj wymienić: wyrzutnie rakietowe nebelwerfer, granatnik rakietowy panceschreck oraz wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych fliegerfaust.
więcej »
Bitwa pod Wizną
niedziela, 19 lipca 2015 roku
Położenie geopolityczne II Rzeczypospolitej, wymagało od rządzących krajem zdecydowanych kroków w kierunku polepszenia ochrony i uszczelnienia granic Polski. Plany strategiczne zakładały między innymi atak wojsk niemieckich z terenu Prus Wschodnich. Dlatego też na wiosnę 1939 roku zapadła decyzja o budowie umocnień obronnych na odcinku Narwi i Biebrzy.
więcej »
Karabiny i pistolety maszynowe
Karabin maszynowy powstał już w XIX wieku , jednakże dopiero wiek XX miał pokazać jego zabójczą moc. Niemiecka myśl techniczna zaowocowała całą serią udanych karabinów maszynowych. Szczególnie było to widać podczas II wojny światowej.
więcej »
Pancerniki Bismarck i Tirpitz- okręty, których alianci obawiali się najbardziej
niedziela, 21 czerwca 2015 roku
III Rzesza dążąc do wojny rozbudowywała nie tylko siły lądowe i lotnictwo. Naziści pamiętając o tym, iż podczas I wojny światowej niemieckie siły morskie prawie zagłodziły Wielką Brytanie postawili na rozwój floty nawodnej jak i podwodnej.
więcej »
Rumunia- najwierniejszy sojusznik III Rzeszy
niedziela, 14 czerwca 2015 roku
Rumunia była jednym z najbiedniejszych ale i najwierniejszych sojuszników III Rzeszy. Dyktatorzy obu państw Jon Antonescu oraz Adolf Hitler znaleźli bardzo szybko wspólny język, zwłaszcza jeśli chodzi o eksterminację ludności żydowskiej. Wojska rumuńskie wzięły aktywny udział w operacji Barbarossa w roku 1941, dzielnie bijąc się o Odessę i zdobywając to miasto.
więcej »
Piękna Bestia- recenzja książki
sobota, 06 czerwca 2015 roku
Sięgnęłam po „Piękną Bestię" Daniela Patricka Browna pełna dobrych chęci i nastawiona pozytywnie. W końcu to pierwsza kompletna biografia poświęcona w całości osobie Irmy Grese i na dodatek przetłumaczona na język polski!
więcej »
Rudolf Hess- wielka tajemnica więźnia nr 7
sobota, 23 maja 2015 roku
Rudolf Hess umierając w wieku 93 w więzieniu w Spandau w Berlinie był jednym z najważniejszych nazistów, którzy zostali skazani w Norymberdze. Jego śmierć oznaczała koniec pewnej epoki. Jednocześnie ten człowiek zabrał ze sobą do grobu tajemnice tego co stało się 10 maja 1941. Co tak ważnego znajduje się w aktach tego człowieka, że są one utajnione do roku 2016?
więcej »
Chorwacja i Ustasze
poniedziałek, 27 kwietnia 2015 roku
Chorwacja przed wybuchem II wojny światowej stanowiła cześć Królestwa Jugosławii, utworzonego w roku 1918 po rozpadzie Austro- Węgier. Chorwaci jednak czuli, że ich prawa nie są respektowane. Mnożyły się akty nieposłuszeństwa, zamachy na władze w Belgradzie.
więcej »
Włochy- kraj, w którym narodził się faszyzm
niedziela, 19 kwietnia 2015 roku
Jeśli by szukać państwa, które zawiodło Adolfa Hitlera i III Rzeszę, to Włochy są idealnym przykładem. Italia była pierwszym krajem faszystowskim, a Benito Mussolini mistrzem Adolfa Hitlera to jednak nie przełożyło się to na dokonania tego państwa w II wojnie światowej.
więcej »
Berlin 1945
niedziela, 29 marca 2015 roku
Zdobycie stolicy III Rzeszy było ukoronowaniem marszu Armii Czerwonej. Był to jeden z największych sukcesów wojsk radzieckich. Zdobycie stolicy Niemiec było tylko kwestią czasu i ofiar. Artykuł ten jest poświęcony 70 rocznicy zdobycia Berlina 1945- 2015.
więcej »
Aktualizacja dzialu Artykuły: Japonia najdalszy sojusznik III Rzeszy
niedziela, 22 marca 2015 roku
Cesarstwo Japonii po I wojnie światowej znalazło się w obozie państw zwycięskich. Niestety skromne nabytki terytorialne w połączeniu z wielkim kryzysem końca lat 20- tych pchnęły Japonię w stronę radykalizmu. Do tego dochodziła niestabilna sytuacja polityczna- morderstwa kolejnych polityków oraz wielokrotne wybory parlamentarne.
więcej »
Premiera: Zadanie wykonane
sobota, 21 lutego 2015 roku
"Zadanie wykonane" to wspomnienia czeskiego patrioty Franka Maresa, który podjął walkę o wolność swojego kraju w jedyny możliwy sposób- został pilotem. Podczas II wojny światowej Czesi wybrali strategię uległości wobec Hitlera. Nie wszyscy jednak się z tym pogodzili.
więcej »
Aktualizacja działu Wykonawcy zbrodni: Heinz Guderian- człowiek, który zrealizował idee Wojny Błyskawicznej
piątek, 13 lutego 2015 roku
Heinz Wilhem Guderian to człowiek, który wprowadził w życie niemiecką idee wojny błyskawicznej czyli Blitzkriegu, generał, inspektor wojsk pancernych i szef sztabu generalnego. Często jego trafne oceny sytuacji na frontach, nie były uznawane przez Hitlera.
więcej »
Premiera: Tańcząc z wrogiem
niedziela, 01 lutego 2015 roku
Książka ta jest wstrząsającą relacją z pobytu w Auschwitz, tej perfekcyjnie działającej machinie śmierci, w której Niemcy zamordowali półtora miliona ludzi. Paul Glaser w Tańcząc z wrogiem stworzył porywającą historię żydowskiej nauczycielki tańca wplątanej w drugowojenny koszmar. Książka trafi do księgarń 3 lutego.
więcej »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl