Bobolin- Darłówko, poligon doświadczalny Wehrmachtu
Bobolin to przepiękne i malownicze agroletnisko położone na trasie pomiędzy miejscowościami Dąbki i Darłowo. Oprócz wspaniałego klimatu, a także spokoju jaki tam można znaleźć kryje także wiele tajemnic, a także pozostałości po II wojnie światowej. Znajdował się tutaj poligon doświadczalny, na którym montowano i testowano największe armaty w świecie o kalibrze od 155 do 800mm.
Bunkier typu "B" w Martianach
We wsi Martiany położonej przy drodze wojewódzkiej numer 592 Giżycko (20 km) – Kętrzyn (12 km) znajduje się bunkier typu „B”. Jest to jedyny ocalały i w tak doskonałym stanie schron typu Regelbau 105, zbudowany przez Niemców w 1939 roku. Ocalał gdyż do do końca lat sześćdziesiątych był obudowany drewnianą stodołą i znajdował się (i znajduje do dnia dzisiejszego) na terenie prywatnej posesji.
Hochwald- polowa kwatera Himmlera
Kwatera Hochwald (wysoki las) znajduje się tuż za wsią Pozezdrze, przy drodze krajowej Węgorzewo-Giżycko, w bliskim sąsiedztwie z kwaterami Hitlera w Gierłoży oraz OKW (Oberkomando der Wehrmacht) w Mamerkach. Wszystkie kwatery były zlokalizowane tuż przy linii kolejowej Kętrzyn-Wgorzewo-Giżycko. Kolej służyła do transportu dużej ilości materiałów budowlanych raz ułatwiała komunikację pomiędzy obiektami.
Mosty w Tczewie
Jadąc drogą DK 91 z Łodzi do Trójmiasta, 25 kilometrów przed Gdańskiem mijamy miasteczko Tczew. Warto zatrzymać się w tej miejscowości na dłuższą chwilę i zobaczyć mosty: drogowy oraz kolejowy . Dotarcie do nich może przysporzyć trochę kłopotów, ale nie powinno to odstraszyć poszukiwaczy. GPS, internet oraz życzliwość mieszkańców i odrobina orientacji w terenie wystarczy by nasza wędrówka została uwieńczona sukcesem.
Historia mostów w Tczewie (drogowy zwany Lisewskim) jest bardzo ciekawa i każdy miłośnik historii powinien ją poznać. Obiekty odegrały bardzo ważną rolę w Kampanii Wrześniowej 1939r. Opis walk o mosty w Tczewie w następnym artykule.
Rejon Umocniony Hel
Gdy już zakończymy zwiedzanie Schronów Bojowych w Jastarni, musimy zrobić przerwę
na posiłek. A nad morzem obiad, to oczywiście tylko rybka (przeważnie świeża). Nie będziemy przecież jedli schabowych, mielonych i innych przysmaków kuchni polskiej. Ryba smakuje najlepiej właśnie w nadmorskich krajobrazach. Odpoczynek musi być długi, bo przed nami swoje atrakcje ukrywa Hel. Strzałki oraz życzliwi ludzie doprowadzą nas do celu. Historia Helu rozpoczyna się już w Jastarni, tam gdzie schrony bojowe urzekły nas swoim pięknem. Rejon Umocniony Hel oraz bunkry w Jastarni, to miejsca ściśle ze sobą powiązane. Mam tu na myśli cele strategiczne jak i czas powstania.
Schrony bojowe w Jastarni
Jadąc drogą nr 216 z Jastarni do Juraty możemy zauważyć od strony morza, zasieki z drutu kolczastego oraz zapory przeciwczołgowe. Sama droga zaś, jest bardzo kreta. Na jej układ nie miało wpływu jednak ukształtowanie terenu. Rodzi się więc pytanie po co? Jak się później dowiedziałem miało to sens. Otóż budowano ją dla potrzeb wojska.
Westerplatte
Zwiedzanie terenu Westerplatte jest dla miłośników historii czymś wyjątkowym. Zobaczyć miejsce gdzie rozpoczęła się II WŚ i przespacerować się szlakiem bohaterskich walk to niezapomniane chwile. Dotarcie do Westerplatte nie powinno przysporzyć żadnych problemów. Po Euro 2012 pozostało kilka ładnych stadionów ale też parę kilometrów nowych dróg. Mapy i gps doprowadzą każdego do celu. Dlatego jeżeli ktoś będzie odpoczywał w okolicach Gdańska koniecznie musi zobaczyć Westerplatte.
Poczta Polska w Gdańsku
Gdańsk to miasto przesiąknięte historią. Starówka, Neptun, Stocznia Gdańska, Westerplatte, Poczta Polska i inne budowle oraz pomniki - to niemi świadkowie minionych dni. Dni chwały, bólu, cierpienia i radości.
Mamerki Kwatera Główna Niemieckich Wojska Lądowych
Gdy już zakończyliśmy zwiedzanie siedziby Hitlera w Gierłoży, koniecznie musimy odwiedzić Mamerki, leżące 18 km dalej, przy drodze na Węgorzewo. Znajduje się tam jeden z najlepiej zachowanych w Europie kompleksów niezniszczonych bunkrów niemieckich z czasów II wojny światowej. Zbudowano tam około 250 obiektów, w tym 30 betonowych bunkrów dla potrzeb 40 generałów i feldmarszałków oraz 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu.
Wilczy Szaniec
Budowę Kwatery Hitlera w Gierłoży rozpoczęto późnym latem 1940r. pod pozorem budowy zakładów chemicznych "Askania". Uczestniczyło w niej około 3 tysiące robotników z „Organizacji Todt", której
założycielem był gen. mjr dr inż. Fritz Todt. Jego inżynierowie byli znakomitymi specami od budowy bunkrów i umocnień wojskowych. Współpracowały z nimi także następujące firmy: Weys und Freitag, Simmens, Beton Bauwerke Eckermann oraz dwie specjalistyczne firmy z dziedziny wentylacji z Lubeki i Berlina.
Losy Zamku Głębowickiego
Zamek głębowicki, określany również dworem obronnym, względnie pałacem, zaliczany był do najświetniejszych rezydencji wiejskich ziemi krakowskiej. Jak głosiła miejscowa legenda, zbójnicy beskidzcy założyć mieli ongiś w Głębowicach fortalicję, a hersztem był rycerz o nazwisku Głębowicki.
Mosty w Stańczykach
Na północy Mazur, pośród pagórków i gęstych lasów Puszczy Romnickiej znajdują się potężne mosty, wiadukty nieczynnej infrastruktury kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Są to tereny rzadko odwiedzane przez turystów. By tam trafić należy dokładnie przestudiować mapę Polski, bądź posiłkować się GPS.
Wizna- Strękowa Góra
Jadąc drogą krajową nr 64, z Łomży do Białegostoku, mijamy miejscowość Wizna. Tuż za nią znajduje się wieś Strękowa Góra. Ta malownicza położona nad Narwią osada była niemym świadkiem zaciętych walk podczas II WŚ. To tu 1939 roku pomiędzy 7 i 10 września miała miejsce heroiczna obrona wojsk polskich atakowanych przez doborowe oddziały gen. Heinza Guderiana.
dodaj komentarz »