III Rzesza razem z ZSRR zniszczyły państwo polskie we wrześniu 1939 roku. Nie oznaczało to jednak, że dwa mocarstwa zakończyły swoją współpracę, a mianowicie trwała ona dalej. Obydwa państwa, a raczej służby tych państw Gestapo i NKWD współpracowały ze sobą w walce z polskim podziemiem jak również w likwidacji polskiej inteligencji. Gdy w Krakowie trwała Sonderaktion Krakau w tym samym czasie NKWD aresztowało i likwidowało profesorów Uniwersytetów we Lwowie i w Wilnie. Gdy w Katyniu mordowano polskich oficerów identyczna akcja rozpoczęła się w Palmirach pod Warszawą.
Odbyło się kilkadziesiąt konferencji obydwu służb w tym w Zakopanem i Białymstoku. III Rzesza dostawała od ZSRR to co najcenniejsze do prowadzenia wojny, czyli ropę i zborze, nie wspominając o innych metalach i surowcach. Niemieckie czołgi podbijające kraje zachodnie jechały więc na paliwie sprowadzonym ze Związku Radzieckiego. ZSRR dostawał plany nowoczesnego sprzętu, gazów bojowych, rakiet, przybywali niemieccy specjaliści i technicy.
(Podpisanie paktu Paktu Ribbentrop-Mołotow, foto: Wikipedia, domena publiczna)
Wydawało się, że wszystko przebiegało wręcz idealnie. Do czasu. Pierwsze "rysy" na sojuszu Niemiec i ZSRR pojawiły się już pod koniec 1939 roku. Powód był prosty- Związek Radziecki chciał coraz więcej. Stalinowi nie wystarczyły już tylko ziemie polskie, kraje bałtyckie. Stalin żądał wiele, zbyt wiele jak dla III Rzeszy. W roku 1940 Stalin wysłał Wiaczesława Mołotowa do Berlina aby przekazać listę życzeń. Słowa, które wypowiedział Mołotow wprawiły w osłupienie polityków nazistowskich i zdziwiły samego Adolfa Hitlera.
Związek Radziecki żądał od III Rzeszy pomocy w zwasalizowaniu lub aneksji całej Finlandii i Szwecji. To jednak nie było jeszcze wszystko. Rzesza miała nakłonić Turcję do wpuszczenia wojsk radzieckich na swoje terytorium i do otwarcia portów tureckich dla radzieckich okrętów wojennych oraz handlowych. Otwarcia cieśnin Bosfor i Dardanele dla radzieckich okrętów wojennych. III Rzesza miała wspomóc ZSRR w odzyskaniu Mandżurii, Wysp Kurylskich, części Sachalinu. Nakłonić Japonię do zalegalizowania partii komunistycznej w tym państwie. ZSRR wyrażał ponadto życzenie uczestniczenia w podziale ziem Imperium Brytyjskiego. Rzesza miała podwoić pomoc w postaci nowoczesnych technologii dla ZSRR.
Dla wielu polityków nazistowskich tego wszystkiego było po prostu za wiele ale obiecali, iż rozważą wszelkie propozycje dogłębnie. W roku 1941 politycy niemieccy zaczęli udzielać wymijających odpowiedzi. Radzieccy dyplomaci zaczęli słyszeć np. "Ta propozycja jest w trakcie rozważania" lub "Propozycja jest w trakcie ostatnich poprawek". W rzeczywistości zaczęło się przerzucanie tysięcy żołnierzy nad granicę III Rzeszy z ZSRR. W międzyczasie ZSRR anektował Besarabię i północną Bukowinę (obecna Mołdawia), o czym nie było mowy w pakcie Ribbentrop- Mołotow. III Rzesza poczuła się naprawdę zagrożona i obawiała się, że ZSRR może zająć Ploeszti w Rumunii, gdzie znajdowały się szyby naftowe, dostarczające Niemcom ropę naftową. Współpraca między III Rzeszą, a ZSRR zakończyła się definitywnie 22 czerwca 1941 roku, gdy pierwsze niemieckie oddziały wkraczały na ziemię ZSRR. Żołnierze ze zdziwieniem obserwowali to, iż nie ma żadnych okopów i bunkrów w strefie przygranicznej. Dziwiło ich to, że radzieckie miasta nie są zaciemnione. Dzień przed 22 czerwca ostatni pociąg ze zbożem i ropą przejechał przez granicę niemiecko- radziecką.
Polecamy:
Zmowa IV Rozbiór Polski
Encyklopedia II wojny światowej
Historia II wojny światowej
Tajna Wojna Stalina
Tajna Wojna Hitlera
dodaj komentarz »