Artykuły » Swastyka
Swastyka jest symbolem, który wywołuje wiele kontrowersji, a jego historia sięga prawie pięciu tysięcy lat. Najstarsze znaleziska archeologiczne przedstawiające ten symbol sięgają starożytnej historii. Swastyka rozwinęła się najprawdopodobniej ze znaku krzyża w kole lub też ze zwykłego krzyża równoramiennego przez złamanie się jego ramion w tym samym kierunku pod kątem prostym. Oba pierwowzory swastyki w czasach prehistorycznych oznaczały symbole słońca. Jak wskazują znaleziska, symbole swastyki występują na wszystkich kontynentach, oprócz Australii. Nie wszędzie swastyka pojawia się równocześnie, nośnikiem tego znaku są ludy praindoeuropejskie, zwane Aryjskimi.

Najstarsze zabytki archeologiczne z rysunkami swastyki znane są z Azji Mniejszej, mianowicie z Suzy i Musjan, a pochodzą z początków III tysiąclecia przed naszą erą. Swastyka umieszczona była na posążkach Bogów, naczyniach glinianych i kamiennych. Najstarsze ślady swastyki w Europie i Polsce występują z przełomu III i II tysiąclecia przed naszą erą. Najwidoczniej symbol ten przywędrował na nasze ziemie ze wschodu, z terenu stepów euroazjatyckich. A jak wiadomo tereny te były kolebką ludów Aryjskich. Swastyka szybko rozprzestrzenia się po całej Europie, jest w Grecji Rzymie, Wyspach Brytyjskich i Skandynawii. Jest symbolem ukrywanym, czczonym, ma dawać szczęście i chronić przed złem. W V wieku przed naszą erą pojawia się w Indiach.

W I wieku naszej ery pojawia się także na terytorium Chin. W Polsce swastyka bardzo obficie występuje szczególnie od II wieku przed naszą erą. Rysowano ja często na dnie naczyń glinianych jako symbol chroniący, umieszczano na narzędziach i broni, a także na ozdobach. Swastyka jest świętym symbolem dla każdego świadomego Słowianina - Poganina. To znak najwyższego dobrodziejstwa, znak Rodzimej Wiary i Starych Bogów. W czterech ramionach swastyki generują się moce żywiołów, a więc Matka Natura - Przyroda: Woda, Ogień, Powietrze i Ziemia. Przed i w trakcie II wojny światowej swastyka występowała jako symbol noszony przez niektóre oddziały wojska polskiego np. Strzelców Podhalańskich.

Tworząc ideologię wyższości rasy aryjskiej Niemieccy naziści zaczerpnęli z tradycji Ariów również ten starożytny symbol tworząc w 1920 roku godło NSDAP, a następnie symbol państwowy III Rzeszy. W odróżnieniu jednak od tradycyjnej swastyki, rysowanej jako krzyż prosty, swastyka hitlerowska rysowana była zazwyczaj ukośnie, obrócona o 45°. Miała ona ramiona zagięte w prawo, długości równej ramionom krzyża.



zdjęcie swastyki
autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl