Organizacje » Reichssicherheitshauptamt (RSHA)
Reichssicherheitshauptamt (RSHA)
Reichssicherheitshauptamt czyli Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy utworzono 27 września 1939 roku na mocy rozkazu Heinricha Himmlera. RSHA był jednym z dwunastu głównych urzędów SS i spełniał szczególną, coraz większą rolę w ogólnym systemie władzy. Pierwszym szefem RSHA był Reinhard Heydrich. Po śmierci Reinharda Heydricha, który zginął po zamachu w Pradze, kierownictwo nad RSHA objął Bruno Streckenbach. Jego miejsce zajął w styczniu 1943 roku Ernst Kaltenbrunner, sprawując to stanowisko do końca wojny. Realizując główne cele ideologii faszystowskiej, Urząd przeprowadzał akcje represyjne i eksterminację ludności okupowanych przez III Rzeszę terenów, w pierwszej kolejności ludności żydowskiej (Holocaust). Do jego kompetencji należała administracja obozów pracy i obozów koncentracyjnych w Europie. W skład RSHA wchodziła Tajna policja państwowa "Gestapo" oraz służba bezpieczeństwa Sicherheitsdienst, SD. Reichssicherheitshauptamt (RSHA) nadzorował również Einsatzgruppen - oddziały specjalne, które dopuściły się masowych mordów w krajach okupowanych przez Trzecią Rzeszę, zwłaszcza w Związku Radzieckim i Polsce. Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy składał się z następujących urzędów:

Urząd I - zajmował się zagadnieniami administracyjnymi i prawnymi. Kierownikiem urzędu był dr Werner Best.

Urząd II - zajmował się systematycznym studiowaniem i analizą polityczną zawartości publikacji, wykorzystywanych do celów szkoleniowych w systemie RSHA, potrzeb prowadzenia wojny psychologicznej i innych. Kierownikiem tego urzędu był profesor dr Franz A. Six.

Urząd III - zwany SD Inland zajmował się obserwacją, inwigilacją szczególnie ważnych dziedzin życia wewnętrznego społeczeństwa i partii. Kierownikiem tego urzędu był Otto Ohlendorf.

Urząd IV - był centralą tajnej policji państwowej Gestapo i występował jako organ wykrywania i zwalczania wrogów. Szefem tego urzędu był H. Muller.

Urząd V - występował pod nadzorem policji kryminalnej Rzeszy lub potocznie jako zwalczanie przestępczości. Urząd ten był centralą placówek policji kryminalnej KRIPO w terenie. Stanowił podobnie jak urząd IV część SiPo. Kierownikiem tego urzędu był Arthur Nebe.

Urząd VI - w ramach RSHA stanowiła rozbudowana znacznie w latach 1939-1944 służba wywiadu zagranicznego SD. Kierownikiem urzędu VI był do 22 czerwca 1941 roku Heinz Jost, a następnie do końca wojny Walter Schellenberg.

Urząd VII - zajmował się dla potrzeb wszystkich resortów RSHA stałą naukową służbą informacyjną. Polegała ona na systematycznym prowadzeniu prac badawczych w zakresie analizy informacji, przekazywanych w raportach odnośnych pionów operacyjnych. Urząd VII pracował pod kierownictwem Franza Sixa.
autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
NOWOŚCI WYDAWNICZE
Armia krajowa na Wołyniu
Krwawy dar Stalina
Ksiądz z Dachau
Mroczne sekrety II Wojny światowej
Ostatnie tajemnice nazistów
Sowieckie tajemnice II Wojny światowej
Wojenny pamiętnik
Copyright © 2006-2025 Vaterland.pl