Dyktatorzy nie mogą się obejść bez ochrony osobistej. Zapewnia im ona bezpieczeństwo przed potencjalnym zagrożeniem, tworzy wizje człowieka niedostępnego. W przypadku Adolfa Hitlera, było podobnie. Ochrona Hitlera miała przed sobą niełatwe zadanie, bowiem Adolf Hitler od samego początku lubił ryzyko. Często kazał zmieniać już wcześniej zaplanowaną trasę jak i również środki lokomocji. Dla ochrony oznaczało to niekończące się problemy, od przygotowania trasy poprzez jej zakończenie. Jeszcze gorzej było w sytuacjach gdy Hitler występował na wiecach lub gdy jechał w otwartym samochodzie. Często według kaprysu stał w swoim odkrytym samochodzie i był idealnym celem- "marzenie dla snajpera". Wódz III Rzeszy często powtarzał że "swoje życie zawdzięcza opatrzności a zamachowiec jak ma trafić to i tak trafi". Artykuł ten opisuje ludzi oraz jednostki, które strzegły tyrana.
Pierwszą z nich był Bruno Gesche, jeden z pierwszych ochroniarzy Adolfa Hitlera. Jego droga z narodowymi socjalistami rozpoczęła się w latach 20- tych. Urodzony w roku 1905 był zbyt młody by służyć podczas I wojny światowej. Jednakże klęska Niemiec pchnęła tego człowieka ku radykalizmowi. Często popadał w konflikty z prawem, wielokrotnie wyrzucano go z pracy. Idealny kandydat na ochroniarza? Jak najbardziej dla nazistów i Hitlera. Gesche wstąpił do NSDAP oraz do SA. Szybko został dostrzeżony przez Adolfa Hitlera. Hitlerowi nie przeszkadzało to. iż jego ochroniarz lubi zaglądać do kieliszka i przymykał na to oko. W roku 1925 Gesche wstąpił do SS, gdzie miał numer 280 był więc w "elicie" od samego początku istnienia. Potrafił wkupić się w łaski Hitlera tak, iż zazdrościł mu tego sam szef SS Heinrich Himmler. Gesche trafił ponadto do Begleit Komando- był to 8 osobowy oddział strzegący Hitlera w dzień i w nocy. Przez całą swoją "karierę" u boku Hitlera skonfliktowany z Himmlerem.
Szef SS był osobą unikającą alkoholu, czego nie można powiedzieć o Geschem, który w latach 30-tych zaczął pić na umór. Adolf Hitler jednak chronił go, gdyż ten ostatni zawsze był na jego skinienie. Alkoholizm Geschego był tak widoczny iż Himmler wymógł na nim 3 letnią deklaracje trzeźwości. Jak nie trudno się domyśleć Gesche słowa nie dotrzymał. Wstawili się za nim inni SS-mani. Konflikt jednak przybierał na sile. Na początku 1942 roku Gesche mocno przesadził. Nie dość że obraził kilku członków SS Liebstandarte Adolf Hitler, to jeszcze wziął udział w bijatyce z jednym z nich. Tego było dla Hitlera za wiele. Himmler tryumfował. Geschego przydzielono na front wschodni gdzie miał się "wykazać". Jak na ironię losu Gesche stał się wzorowym żołnierzem Waffen SS. Kilkukrotnie ranny trafił do Berlina i tu uśmiechnęło się do niego szczęście. Hitler postanowił mu wybaczyć. Mianował go dowódcą Begleit Komando .
Gesche zaczął znowu pić. Na kolejny konflikt z Himmlerem nie trzeba było czekać długo. W 1944 roku- wówczas to Gesche strzelił pod wpływem alkoholu do jednego ze swych podwładnych. Himmler nie wytrzymał już tego i osobiście napisał donos do Hitlera. Geschego postanowiono przenieść do dywizji Oskara Dirlewagnera i skierować ponownie na front wschodni. Na szczęście dla Geschego tego nie uczyniono, gdyż zwierzchnicy zreflektowali się, że Gesche mógłby dostać się do niewoli radzieckiej i wygadać wszystko co wie o ochronie Hitlera. Przeniesiono go więc na front włoski. Jak na ironie losu Gesche mógł powiedzieć że zawdzięcza Himmlerowi życie, gdyż przeżył wojnę i zmarł na początku lat 80 tych.
Kolejnym człowiekiem ochraniającym Hitlera był Urlich Graff.
Z zawodu rzeźnik z zamiłowania zapaśnik amator. To jemu Hitler zawdzięczał życie w roku 1923. Gdy 9 listopada Hitler maszeruje ulicami Monachium stoi przy nim Graff. Gdy padają strzały to właśnie on chroni Hitlera własnym ciałem. Adolf Hitler nigdy mu tego nie zapomni. Co więcej będzie przymykał oko na każdą aferę w jakiej Graff będzie brać udział. Graff będzie jednym z pierwszych, którego Hitler odeśle swoim samolotem z oblężonego Berlina. Urlich Graff umrze w roku 1950 w Monachium.
Julius Schreck- Bawarczyk, założyciel SS. W NSDAP od roku 1920, a więc od samego początku w ruchu nazistowskim . Sam z własnej woli zgłosił się do Landsbergu by siedzieć w więzieniu razem z Hitlerem. Ten ostatni po wyjściu na wolność mianował Schrecka osobistym kierowcą i ochroniarzem. Nie było mu dane dożyć wybuchu II wojny światowej, zmarł w roku 1936.
Emil Maurice- zegarmistrz, z Hitlerem znał się od co najmniej 1919 roku, był współtwórcą NSDAP. Pierwszy dowódca Ochrony Sztabowej Hitlera Stabswache przemianowanej później na SS. Cieniem na stosunkach z Hitlerem o czym niewielu wiedziało był romans z siostrzenicą Hitlera, Geli Raubal. Jak wiadomo również Hitler darzył swoją siostrzenicę "względami", zaowocowało to odsunięciem Maurica na boczny tor przez pewien czas. Chociaż był twórcą SS nigdy nie dowodził tą formacją w randze Reichsfűrera. Nie cierpiał Himmlera, którego uważał za karierowicza. Być może ten fakt zadecydował o jego powolnej karierze, choć inni oskarżali go o żydowskie pochodzenie. Uczestnik Nocy Długich Noży, przyjaciel Hitlera. Zmarł na początku lat 70- tych w Monachium.
Ponadto jeśli chodzi o organizacje strzegące Hitlera trzeba tutaj wspomnieć o następujących instytucjach:
SA- było pierwszą formacją która miała strzec życia Hitlera, gdy ten rozpoczynał swoją drogę ku władzy. Początkowo składała się z około 20 ludzi, którzy jak sami mówili "zostali powołani po to by strzec życia apostoła wielkości Niemiec" jak nazywali Hitlera. Z czasem SA stało się zbyt potężne i zostało "zneutralizowane" podczas Nocy Długich Noży w Czerwcu 1934 roku.
Fűrerbegleitbatalion – specjalny batalion ochrony kwater polowych Adolfa Hitlera. Na jego czele został postawiony Erwin Rommel przyszły dowódca Africa Corps.
RSD- Służba Bezpieczeństwa Rzeszy- specjalny 250 osobowy oddział utworzony z bawarskich policjantów, którzy przeszli do SS. Jednostką tą dowodził od samego początku Johann Rattenhuber, SS Gruppenfűrer. Sam Hitler według wspomnień Brunona Geschego nie cierpiał gdy za jego samochodem jechali dawni bawarscy policjanci ubrani w mundury SS.
SS Liebstardarte Adolf Hitler- jedna z najbardziej elitarnych formacji SS. Wyrosła z oddziału ochraniającego Hitlera, dowodził nią SS Obergurppenfűrer Josep "Sep" Dietrich. To właśnie ta jednostka wzięła udział w Nocy Długich Noży rozprawiając się z kierownictwem SA, jako pierwsi składali przysięgę na wierność Adolfowi Hitlerowi. Na ich sztyletach było wyryte późniejsze motto SS "Meine Ere Heist Teuer"- "Mój Honor To Wierność". Jednostka ta brała udział we wszystkich niemieckich kampaniach II wojny światowej często płacąc wielką daninę krwi, dokonując przy tym niewyobrażalnych zbrodni. Tak było szczególnie podczas walk w ZSRR oraz w 1944 roku w Normandii, w Ardenach, na Węgrzech w 1945, gdzie dywizji pozostało około 8 sprawnych czołgów. Jednostka ta poddała się jako jeden z ostatnich oddziałów SS.
Polecam:
Waffen SS Liebstandarte Das Reich Michael Sharpe Brian Dawis.
Film Ochrona Adolfa Hitlera.
SS Przestroga Historii Guido Knopp.
Przyjaciel Adolfa Hitlera, książka Mariusz Surosza.
Adrian Weale SS Historia pisana na nowo.
Karol Grünberg SS Gwardia Hitlera.
dodaj komentarz »