Hermann Göring- człowiek o wielu obliczach
Człowiek który przystąpił do ruchu nazistowskiego nie z powodu ideologii. Takie rzeczy jak ideologia jak sam mówił nie interesowały go zupełnie. Walka to była jego ideologia. Gdy skończyła się wojna Göring staje się asem myśliwskim z 22 zwycięstwami powietrznymi oraz człowiekiem poszukiwanym przez Ligę Narodów. Znalazł pracę w Szwecji gdzie po raz pierwszy zetknął się z Runami oraz poznał swoją przyszłą żonę. Carin von Katzow była arystokratką, posiadającą wiele znajomości w najwyższych salonach szwedzkiej arystokracji. Göring wrócił do Niemiec na początku lat 20- tych poznał w tedy Hitlera. Nazistowskie hasła o walce tak bardzo zapadły mu w umysł że kilka dni później wstąpi do NSDAP. Tak zaczęła się jego droga, która skończyła się samobójstwem w Norymberskiej celi w roku 1946. Gdy Hitler maszeruje w roku 1923 po władzę Göring stoi wiernie u jego boku.
Zostaje ranny w pachwinę, powraca z żoną do Szwecji na leczenie. W tym samym czasie uzależnia się od morfiny jako silnego środka przeciwbólowego. Wrócił do Niemiec po wyjściu Hitlera z więzienia. Efekty uzależnienia było widać gołym okiem, między innymi otyłość. Bardzo szybko zaangażował się znowu w działalność NSDAP. Był człowiekiem który przekonywał arystokratów do NSDAP. Pomocna okazała się jego żona. Zaangażował się w politykę, czego owocem było miejsce w parlamencie niemieckim. W tym samym czasie w roku 1931 stracił żonę. Zmarła na gruźlicę w Szwecji. Gdy Naziści obieli władzę w Niemczech został przewodniczącym Reichstagu, oraz ministrem lotnictwa niemieckiego. W tym samym czasie uwidoczniła się jego pasja do kolekcjonowania pięknych i drogich przedmiotów. Połączył to z inną pasją gromadzeniem stanowisk.
Trzeba tutaj wymienić chociażby stanowisko Premiera Prus, Ministra Lotnictwa, Przewodniczącego Reichstagu, Pełnomocnika do spraw planu 4 letniego, Wielkiego łowczego Rzeszy, współtwórcy Gestapo. Gromadzi fundusze na rozwój swoich kolekcji. Pieniądze które dostawał za pełnione funkcje nie wystarczały na gromadzenie kosztownych przedmiotów. Jak więc zdobywał pieniądze? Odpowiedź jest prosta. Dzięki łapówkom wręczanym przez przedsiębiorców zabiegających o jego łaskę. W roku 1935 żeni się po raz kolejny z aktorką pochodzenia szwedzkiego Emmy Soneman. Jego kariera zaczyna nabierać rozpędu. Niemcy odrzuciły zasady traktatu wersalskiego i rozpoczęły się zbrojenia. Göring zaczął tworzyć nowoczesne niemieckie lotnictwo wojskowe, którego pierwszym sprawdzianem stała się wojna domowa w Hiszpanii trwająca w latach 1936-1939. W roku 1938 zostaje ojcem.
Dziewczynka o imieniu Edda przychodzi na świat 2 czerwca 1938 roku. W tym samym mniej więcej czasie zaczął budować swój pałac myśliwski zwany od imienia pierwszej żony Carinhalem. Sprowadza również ciało pierwszej żony ze Szwecji. Nie obyło się przy tym bez skandalu. Gdy odwiedził Szwecję wybrał się na grób żony. Złożył wiązankę kwiatów na grobie w kształcie swastyki. Szwedzka prasa aż huczała. W tym samym czasie starał się pozbyć nałogu narkotykowego. Na nie wiele to się dało gdyż Göring pozostał uzależniony praktycznie do końca wojny a jego ostatnim narkotykiem była parakodeina bardzo silny lek. Tymczasem III Rzesza zaczyna swoje podboje, najpierw następuje remilitaryzacja Nadrenii, następnie aneksja Austrii wreszcie aneksja Sudetenlandu i utworzenie protektoratu Czech i Moraw. Göring zaczyna szybko powiększać zasoby cennych dzieł sztuki.
Gdy wybucha II wojna światowa może jeszcze bardziej je powiększyć. Postępuje bardzo sprytnie. Wysyła swoich ludzi by wykupywali dzieła w jego imieniu. Gdy właściciele się nie zgadzali się byli wysyłąni do obozów zagłady lub na gestapo. Wówczas Göring przejmował zasoby właścicieli nie płacąc. W roku 1940 otrzymuje specjalnie dla niego utworzony stopień Marszałka Rzeszy. Reichsmarschal, który został stworzony w wyniku zwycięskiej kampanii na zachodzie Europy. Stosunek Göringa do Żydów był jeśli można tak stwierdzić obojętny. Wpływ na to miała żona Göringa której nauczycielami( była aktorką) byli żydzi. Podczas nocy kryształowej w roku 1938 Göring jako jeden z nielicznych opowiadał się tylko za sankcjami wobec Żydów. Drażniło to wielu nazistowskich przywódców z Hitlerem na czele. W roku 1941 przed najazdem na Związek Radziecki Göring na wypadek przedwczesnej śmierci Hitlera zostaje mianowany jego następcą.
W tym samym czasie "gwiazda" Göringa zaczyna blednąć. Kiedyś w roku 1940 chwalił się, "Że bez jego wiedzy nawet wróbel nie przeleci nad Berlinem". Od tamtego oświadczenia minęło kilka lat. Alianckie bombowce coraz częściej pojawiały się nad Berlinem, Hamburgiem i innymi miastami niemieckimi, obracając je w ruinę. Do tego dochodziły klęski Luftwaffe na frontach, brak możliwości zaopatrywania wojsk pod Stalingradem, załamująca się produkcja samolotów nowych typów. Gdy wojska amerykańskie i brytyjskie wylądowały we Włoszech i we Francji, dla Göringa stało się jasne, że tej wojny wygrać już nie można. Postanowił uratować własną skórę. Rozpoczął negocjacje pokojowe, ukrywane przed Hitlerem. Ostatnie ofensywy w Ardenach i na Węgrzech kończą się wielkimi stratami Luftwaffe. Stratami już nie do odrobienia, bowiem giną ostatni dobrzy piloci niemieckiej floty powietrznej. Luftwaffe zaczyna już przypominać cień dawnej potęgi.
Gdy Armia Czerwona zajmuje coraz większe połacie Polski Göring decyduje się na ewakuację swoich rezydencji i zgromadzonego majątku. Tak zostaje ewakuowany i wysadzony w powietrze Carinhal. Rosjanie docierają nad Odrę, Hitler szykuje ostatnią obronę III Rzeszy na wzgórzach Selowskich. Przeciwko 2,5 tysiąca samolotów radzieckich Luftwaffe może wystawić jedynie 300 maszyn, z zapasami paliwa i amunicji , które wystarczą ledwie na dwa dni walk. Ostatnie spotkanie Göringa z Hitlerem ma miejsce 20 kwietnia 1945 roku w dniu urodzin Hitlera. Göring nie ma zamiaru ginąć razem z Hitlerem. Jeszcze tego samego dnia udał się na południe Niemiec i czekał na rozwój wypadków. 25 kwietnia popełnia jednak poważny błąd. Wysyła do Hitlera telegram z pytaniem "Czy wobec pozostania Fűrera w twierdzy Berlińskiej mają zastosowanie przepisy ustawy z kwietnia 1941 roku". "Jeśli nie otrzymam odpowiedzi do 26 kwietnia będę uważał że warunki ustawy czyniącej mnie pańskim następcą wchodzą w moc prawną".
Na taką wiadomość Hitler wpadł w szał. Pozbawił Göringa wszystkich stanowisk i kazał aresztować. W momencie gdy Berlin miał upaść oddział SS pilnujący Göringa otrzymał rozkaz osobiście od Hitlera by rozstrzelać Göringa. Nie dojdzie do wykonania tego rozkazu. Byłego dowódcę sił powietrznych uwalnia oddział wojsk przeciwlotniczych w momencie gdy Berlin upada. Göring postanawia oddać się w ręce amerykanów, naiwnie licząc na to, że będzie kimś ważnym w rokowaniach pokojowych z aliantami. Alianci zamiast negocjować umieszczają Göringa w obozie w Bad Mondorf w Luxemburgu, gdzie ma czekać na transport do Norymbergii.
W obozie tym Göring zostaje wyprowadzony z nałogu narkotykowego z którym borykał się od lat 20- tych. Przy okazji amerykanie odkrywają, że nałóg nie zmącił inteligencji Göringa. Gdy pod koniec roku 1945 staje przed sądem w Norymberdze odzyskuje ku swojej zgubie dawny wigor. Nie przyznaje się do winy na pierwszej rozprawie w Norymberdze. Na nie wiele zda się jednak upór Göringa. Jako pierwszy usłyszy w październiku 1946 roku słowa - "Wyrok Śmierci przez powieszenie". Nie ma jednak zamiaru ginąć na szubienicy. Popełnia samobójstwo przed wykonaniem wyroku. Wielu historyków twierdzi, że "kupił swoją śmierć", wydając miejsce gdzie przechowywał najcenniejsze obrazy i rzeźby. Do dziś nie wiadomo, jak przemycił fiolkę z trucizną i czy ktoś pomógł mu.
Polecam:
Biografię Hermana Göringa wydaną przez wydawnictwo Dolnośląskie
Proces w Norymberdze
Trzecia Rzesza w Świetle Norymbergii
Historia III Rzeszy
Hitler I Upadek III Rzeszy
Autor: Arek Sieruga
Komentarze:
~Arek » z tą fiolką z trucizną to do tej pory toczą się spory. 2014-08-10 21:58:09
~Arek » Dziękuje za komentarz, milo mi było przeczytać 2014-01-09 19:02:55
~Wiktor Kruk » Ciekawy artykuł. Jeśli chodzi o śmierć Hermana Goringa to ampułkę z trucizną przekazała mu jego żona podczas ostatniego widzenia. Ciekawe jest to w jaki sposób przechytrzył aliantów w Norymberdze. Gdy wieczorem szykował się do ostatniego snu odwiedził go strażnik obozowy , który usłyszał pytanie ,, Jak pan sądzi , czy warto się przebierać do ostatniego snu ?''. Usłyszawszy odpowiedz ,, Nie , gdyż ostatnie noce są krótkie''. Zrozumiał ,że strażnicy przyjdą powiesić go wcześniej aby zaskoczyć go i nie wzbudzać paniki. Rzeczywiście tak było. Egzekucje odbywały się o 3 nad ranem. Gdyby powieszono Hermana byłby on ukaranym za swe postępowanie najwyższym rangą nazistą. Tyle jeśli chodzi o śmierć reichsmarshala . Artykuł bardzo ciekawy . Pozdrawiam 2013-12-19 20:03:17
dodaj komentarz »