Dokumenty » Teksty źródłowe » Fragmenty zeznań Ericha von dem Bacha- Zelewskiego, dowódcy sił hitlerowskich walczących przeciw powstaniu warszawskiemu, złożone przed najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie, 1 lutego 1947 roku
(...) Przed Trybunałem Norymberskim powiedziałem, że sam widziałem, jak dzikie tłumy żołnierzy i policji rozstrzeliwały osoby cywilne, sam widziałem palące się stosy trupów; które były oblewane benzyną i podpalane. Sam osobiście z auta wyskoczyłem, gdy widziałem kobietę z dzieckiem na ręku prowadzoną przez żołnierzy do tego stosu. Osobiście natychmiast wkroczyłem i spytałem, czemu to się dzieje, dlaczego to robią i otrzymałem tutaj taką odpowiedź, która później także przez wszystkie formacje była mi dawana: "jest rozkaz Fuhrera, że nie można brać jeńców".

Prokurator Sawicki: Czy nie mógłby świadek podać dokładnej treści tego rozkazu Hitlera?

Świadek (Bach- Zelewski): Wszystkie te zeznania, które mi zostały przedłożone w Norymberdze, nie dały co do tego zupełnie wyraźnych danych, ponieważ rozkaz ten nie był dany pisemnie.

Prokurator: Rozkaz ten zawierał wiele punktów?

Świadek: Wiele punktów: 1) nie brać jeńców- wszystko jedno czy są to powstańcy, czy ludność cywilna, 2) zrównać Warszawę z ziemią. (...) dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl