Dokumenty » Teksty źródłowe » Fragment listu napisanego 4 kwietnia 1933 roku przez prezydenta Rzeszy Paula von Hindenburga do Hitlera w sprawie ogólnokrajowego bojkotu gospodarczego Żydów ogłoszonego przez nazistów 1 kwietnia 1933 roku
Niedługo po przejęciu władzy przez Hitlera 30 stycznia 1933 roku rozpoczęło się masowe usuwanie Żydów ze wszystkich państwowych posad choć nie wprowadzono wówczas żadnego przepisu, który pozwalałby na takie postępowanie. 1 kwietnia naziści ogłosili ogólnokrajowy gospodarczy bojkot Żydów. Ten bojkot uderzył w tysiące osób, w tym lekarzy, nauczycieli i adwokatów. Momentami przybierał formę przemocy fizycznej gdyż zdarzało się, że Żydów napadano na ulicy, wielu z nich zostało rannych, a kilku zostało zamordowanych. Wiele osób pisało skargi na takie postępowanie do różnych instytucji rządowych. W reakcji na wszystkie te listy zrozpaczonych ludzi prezydent Rzeszy Paul von Hindenburg wystosował do Hitlera 4 kwietnia 1933 roku taki oto list:

"...urzędnicy państwowi, sędziowie, nauczyciele i prawnicy, którzy odnieśli rany na wojnie czy też walczyli na froncie, oraz synowie osób, które poległy, lub ojcowie poległych synów - o ile nie dali powodu, by ich traktować inaczej, muszą mieć możliwość dalszej pracy w swoim zawodzie. Jeżeli byli gotowi oddać krew i umierać za Niemcy, to zasługują, aby Ojczyzna potraktowała ich z szacunkiem". dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl