Wykonawcy zbrodni » Eksperymenty medyczne na ludziach
Eksperymenty medyczne na ludziach


W obozach koncentracyjnych w III Rzeszy jak również poza nimi naukowcy i pseudonaukowcy niemieccy stosowali różnego rodzaju badania na ludziach. Miały one na celu badanie osadzonych pod kątem ich przydatności rasowej, eliminacji chorób, badania wytrzymałości człowieka. Chciałbym poprzez ten artykuł przedstawić postacie ludzi, których dosięgnęła bądź nie, sprawiedliwość. Pierwszym z nich jest badacz bliźniąt Otmar Baron von Verschuer od 1935 roku w Instytucie Badań Biologii Higieny I Dziedziczenia Rasy. Na tym stanowisku przystąpił do badań genetycznych i rasowych niemieckiego społeczeństwa. Do roku 1938 przebadał pod względem rasowym ponad 250 tysięcy ludzi.

Był antydemokratą, o czym sam wielokrotnie mówił, monarchistą i narodowcem. Do NSDAP wstąpił bardzo późno tak samo jak do Narodowosocjalistycznego Związku Lekarzy, bo dopiero w roku 1942. Pracował nad Eugeniką Selektywną. Gdy wojna skończyła się postanowił wrócić do kariery naukowej tyle że już w demokratycznych Niemczech, pomimo wszystkich swoich dawnych wystąpień obciążających jego sumienie udało mu się wrócić na drogę naukową. Zmarł pod koniec lat 60 tych dochodząc w końcu do zasad leczenia indywidualnego osób chorych psychicznie a nie ich masowego uśmiercania. Wielu studentów medycyny korzystało aż do końca lat 90 tych z niektórych jego książek. Dochował się licznego grona uczniów. Jednym z nich był człowiek nazwany ,,Aniołem Śmierci” Josef Mengele.

Doktorat z medycyny uzyskał w roku 1936 pod opiekuńczymi skrzydłami Werschuera. Ten ostatni chciał go zabrać ze sobą na Uniwersytet Berliński, jako asystenta. Mengele jednak miał inne plany. Zgłosił się na ochotnika do Waffen SS, gdzie odbył kampanie w Polsce na Zachodzie Europy i w ZSRR. Z powodu odniesionych ran na początku 1943 trafił do Berlina gdzie znowu spotkał swojego mentora Verschuera. Wówczas to zaczął marzyć o habilitacji. Z własnej woli powędrował do obozu Koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau, jako lekarz obozowy. Stale konsultował się w swoich badaniach z Verschuerem. Eksperymentował na dzieciach bliźniaczych, na przedstawicielach grup etnicznych oraz seksualnych. ,, Badał” razem ze swym nauczycielem dziedziczenie koloru oczu.

Polegało to na tym iż przesyłał swojemu nauczycielowi oczy swoich ofiar by ten ostatni je badał. Po wojnie zniknął bez śladu. Okazało się , że żyje. Przebywał aż do śmierci w Brazylii, był tak pewny siebie , że złożył wniosek o przywrócenie uprawnień lekarskich oczywiście pod fałszywym nazwiskiem. Josef Mengele nigdy nie został schwytany. Oficjalna wersja głosi, że utopił się w okolicach Sao Paulo około roku 1979, dopiero wówczas rozpoznano go.

Siegmund Raschel- od masowego mordercy do ofiary. Lekarz Luftwaffe stał się mordercą i ofiarą w systemie nazistowskim. Prowadził doświadczenia termalne odnoszące się do maksymalnego ochłodzenia ciała ludzkiego, z reguły kończące się śmiercią. Innymi badaniami nad którymi pracował były badania odnoszące się do ratowania ludzi z dużych wysokości. W tym przypadku osoby uśmiercano w komorach niskociśnieniowych. Raschel stał się ofiarą z powodu wieku. Jego żona udawała ciąże aby przypodobać się nazistom oraz uzyskać awans dla męża. Służby III Rzeszy dowiedziały się o kłamstwie. Para została zesłana do obozu w Dachau gdzie została zamordowana na osobisty rozkaz szefa SS Himmlera w 1944 roku.

Heinrich Schade- asystent Verschuera z czasów uniwersyteckiej kariery tego ostatniego. Jego polem działania były wszelkiego typu badania genetyczne. Tyle, że badane osoby były prześwietlane pod względem dziedziczenia chorób psychicznych. Doszedł do wniosku, że sterylizacją powinny być objęte osoby nie tylko ciężko chore psychicznie , lecz również ,,lekkie” przypadki jak on sam określił. Swoich poglądów nie zmienił właściwie do dzisiaj pomimo przejścia na emeryturę w latach 90- tych. Wielu lekarzy którzy praktykowali swoją zbrodniczą działalność , żyje do dzisiaj. Niektórzy praktykowali lub nadal praktykują. Nie wielu zostało osądzonych praktycznie do dzisiaj(liczba osądzonych wynosi według wstępnych szacunków od 300 do 400 osób). Do dziś żyją ludzie, którzy mają na swoich rękach krew tysięcy istnień ludzkich, więcej niż mają niekiedy na sumieniu dzisiejsi fundamentaliści islamscy.

Polecam
Kariery w Półmroku Hitlerowskie Elity po 1945 roku
Historia III Rzeszy
Proces w Norymberdze
SS Przestroga Historii

Autor: Arkadiusz Sieruga
autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl