Ciekawostki » Nowinki ze świata » Ekshumacja żołnierzy niemieckich w Starkówcu powiat Krotoszyn
Sezon 2010 Stowarzyszenie Pomost postanowiło zacząć od miejsc, do których dostęp i przejrzystość terenu z uwagi na brak w tym okresie bujnej roślinności jest największa. Do takich miejsc zalicza się na pewno kompleks leśny "Biała Róża" znajdujący się między miejscowościami Starkówiec-Górka w powiecie krotoszyńskim.

Pierwszą próbę zlokalizowania mogiły podjęliśmy w zeszłym roku, jednak ze względu na brak informacji na temat w miarę dokładnej lokalizacji zakończyła się fiaskiem. W tym roku postanowiliśmy zająć się tą sprawą na samym początku sezonu.

Z dotychczasowych ustaleń wynikało, iż w mogile pochowani są żołnierze w tym pancerniacy, którzy zginęli na polach górowskich w starciu z ciężkim czołgiem radzieckim IS-2. Wiadomo było, że skutecznie ostrzeliwał on trasę, którą od strony Kobylina i dalej w kierunku Pępowa kierował się "wędrujący kocioł", a w którym znajdowała się również część żołnierzy dywizji HG i drogę z Kobylina do Pogorzeli. W starciu z radzieckim czołgiem Niemcy utracili 2 swoje maszyny, prawdopodobnie Pzkpfw 3 lub Pzkpfw4 i kilka samochodów. IS-2 udało się unieszkodliwić dopiero przez podejście do niego lasem i oddanie kilku strzałów z panzerfaustów.

Według ludzi, którzy pamiętali tę wydarzenia w mogile mogło być pochowanych nawet 25 żołnierzy niemieckich i 1 policjant. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach udało się namierzyć szukane miejsce 150 metrów dalej od wskazań świadków. Prace ekshumacyjne zweryfikowały ilość żołnierzy. Odnaleziono szczątki 10 osób. Po znalezionych przedmiotach potwierdziło się, że w grobie spoczywa również niemiecki policjant gdyż znaleziono fasunek od policyjnego hełmu. Oprócz szczątków żołnierskich znaleziono również 2 całe nieśmiertelniki (czytelne),grawerowaną obrączkę, wieczne pióro, kilka monet, pas z klamrą, fajke, zapalniczkę i inne przedmioty codziennego użytku.

JAK ZGINĘLI - Są to żołnierze, którzy polegli prawdopodobnie w starciu z radzieckim czołgiem. Nie możemy jednak stwierdzić pomimo znalezionych przy nich rzeczach, że wśród nich byli pancerniacy. W mogile znaleziono także szczątki policjanta, a jeden z odnalezionych nieśmiertelników należał do żołnierza zapasowego batalionu piechoty. W mogile znaleziono również nadpalone kawałki drewna i metalowe odłamki. Również niektóre szczątki miały widoczne ślady działania ognia co świadczyłoby, że zginęli w wyniku trafienia pociskiem w pojazd.Info: Stowarzyszenie Pomost oddział Gostyń dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl