Ciekawostki » Nowinki ze świata » Ekshumacja żołnierzy niemieckich w Przybysławicach, gmina Raszków
W ostatni dzień kwietnia gostyński oddział Stowarzyszenia Pomost udał się do Przybysławic w gminie Raszków. Tam na cmentarzu ewangelickim spoczywać miało od 15 do 30 żołnierzy. Prace rozpoczęły się już od samego rana. Wydawało się, iż tylko kwestią czasu jest namierzenie mogiły żołnierskiej, gdyż informacje o niej pochodziły od człowieka, który był świadkiem śmierci żołnierzy niemieckich jak i samego pochówku.

Co prawda nie myliliśmy się, ale też nie spodziewaliśmy się iż po zaledwie niecałej godzinie poszukiwań uda się namierzyć grób. Już pierwsze przedmioty, w postaci resztek szelek bojowych i menażki trafione w próbnym wykopie potwierdziły, że pochowano w tym miejscu żołnierzy Wehrmachtu.

Prace trwały cały dzień. Mogiła okazała się dość głęboka około 120-150cm i długa na 4-5 metrów. Podczas prac wyekshumowano szczątki 23 żołnierzy. Znaleziono 7 nieśmiertelników, z których tylko 4 prawdopodobnie w pełni uda się odczytać. Oprócz tego znaleziono pagony oficerskie co potwierdzało zeznanie świadka, że w grobie spoczęło dwóch oficerów, a także rzeczy osobiste poległych jak różaniec i scyzoryk.

JAK ZGINĘLI - W styczniu 1945r. przez ziemię ostrowską przechodził front. Żołnierze, których wyekshumowaliśmy zatrzymali się w Przybysławicach. Następnego dnia wcześnie rano zostali zaskoczeni przez wkraczających żołnierzy radzieckich. Niemcy zaczęli uciekać ze swoich kwater tyłami. W tym czasie Rosjanie zdążyli już okrążyć dom i zaczęli strzelać do uciekających żołnierzy.

Dwóch oficerów niemieckich (rel.św.) uciekało wozem konnym. Celny strzał z radzieckiego czołgu zabił konia i ranił uciekających na tyle, iż nie byli w stanie kontynuować ucieczki. Jednego żołnierza aresztowano, jednak gdy zorientowano się, że służył w armii niemieckiej, a był prawdopodobnie Ukraińcem, rozstrzelano go na miejscu. Do niewoli trafiło 4 lub 5 żołnierzy niemieckich, którzy wykorzystano do pracy przy kopaniu grobu dla poległych. Nadzorowali ich Rosjanie. Po zakończeniu pracy również i tych żołnierzy rozstrzelano.Info, foto: Stowarzyszenie Pomost oddział Gostyń 1 komentarzy - pokaż » dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl