Ciekawostki » Nowinki ze świata » Ekshumacja żołnierzy niemieckich w miejscowości Lamki
Od 1 do 3 lipca trwały prace ekshumacyjne w miejscowości Lamki w powiecie ostrowskim. Tam w lesie, na terenie byłej strzelnicy pochowanych miało być około 68 osób. Według wskazań świadków mogiła znajdować się miała z boku kulochwytu. Dysponowaliśmy szkicem sytuacyjnym terenu przedstawiającym umiejscowienie mogiły, jednak mimo to namierzenie mogiły okazało się dość trudne z uwagi na teren powyrobiskowy. Szkic ten sporządził Niemiec, mieszkaniec Lamek, który przez lata opiekował się mogiłą wraz z mieszkańcami wioski.

Samo miejsce pochówku jak się później okazało zaznaczył sadząc w każdym narożniku drzewo. Wiadomo także było, iż oprócz żołnierzy pochowano tam także matkę z dzieckiem, a parę metrów dalej kilku żołnierzy SS. Dzięki zaangażowaniu ludzi przyglądających się naszym pracom udało się dotrzeć do kolejnych świadków, były to dwie panie, które widziały jak grzebano ciała poległych żołnierzy. Mimo, że teren zmienił się kompletnie przez ostatnich 65 lat bez problemu wskazały miejsce pochówku. Ich wskazanie pokrywało się mniej więcej ze szkicem archiwalnym.

Po przystąpieniu do prac już po kilkunastu minutach udało się natrafić na kości. W wyniku prac wyekshumowane zostały 42 osoby. Znaleziono także dwa nieśmiertelniki oraz inne rzeczy świadczące o żołnierskim pochodzeniu szczątków jak: guziki groszki, hełm, puszka od maski przeciw gazowej, klamra od pasa oficerskiego, zatyczki na Mausera oraz buty wojskowe. Oprócz tego znaleziono wiele rzeczy osobistych takich jak: grzebienie, przybory do pisania, portfele, fajki, scyzoryk.

JAK ZGINĘLI - Żołnierze zostali zaatakowani przez Sowietów podczas postoju w miejscowości Lamki (rel. świadka)


Info, foto: Stowarzyszenie Pomost oddział Gostyń 1 komentarzy - pokaż »
autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl