Artykuły » Cenzura i Propaganda w III Rzeszy
Cenzura i Propaganda w III Rzeszy


W Każdym niedemokratycznym kraju istnieje cenzura, pozwalająca na przekazywanie tylko takich treści jakich oczekuje władza . Kwestie niewygodne są usuwane. Cenzurę dzieli się na prewencyjną( mającą zapobiegać) oraz represyjną(szykany, morderstwa, zamykanie niewygodnych wydawnictw). W III Rzeszy już od momentu przejęcia władzy Naziści wprowadzali obydwa rodzaje cenzury. Rozpoczynając od prasy i książek aż do filmów nawet o charakterze komediowym lub animowanym zwłaszcza jeśli występowali w nich aktorzy pochodzenia żydowskiego.

Co ciekawe władze niemieckie robiły to za przyzwoleniem i wiedzą Hollywood. Przez cały czas istnienia III Rzeszy amerykańskie wytwórnie filmowe szły na duże ustępstwa wobec Hitlera. Jeszcze przed dojściem nazistów do władzy bojówki nazistowskie demolowały kina gdzie wyświetlano filmy takie jak chociażby: Na zachodzie bez zmian. SA- mani wykupili najlepsze rzędy w kinach. Wystarczyły już pierwsze chwile projekcji by rozpoczęło się demolowanie. Jeden rodzaj filmów nie podlegał cenzurowaniu w przypadku III Rzeszy. Filmy dla dzieci. Tutaj naziści ustępowali, lub starali się tworzyć własne filmy animowane. Powstały dzieła które sławiły niemiecki naród pod wodzą nazistów jak np. Triumf Woli Leni Riechfestal, ukazujące w złym świetle żydów: Wieczny Żyd , lub Żyd Sűs. Cenzura niemieckich filmów była aż nad to widoczna podczas kampanii w Związku Radzieckim.

Skupiano się na pokazywaniu dzielności niemieckiego żołnierza podczas walk w zimie, o tym jak hartuje swoje ciało. Jednocześnie propaganda wycinała tysiące obrazów ukazujących odmrożone kończyny żołnierzy, braki w ubiorze zimowym, tysiące kalek wracających z frontów II wojny światowej. Propaganda skupiała się na ukazywaniu sukcesów niemieckiego oręża, sukcesów gospodarczych III Rzeszy, sukcesów politycznych. Propaganda nazistowska gloryfikowała niemieckiego chłopa jako najlepszy przykład Aryjczyka. Ukazywała rozwiązywanie ,,problemu” jak go nazywała osób chorych psychicznie. Tyle, że ukazywała tą sprawę w ograniczonym zakresie . Dopiero klęska nazizmu ukazała zwykłym obywatelom Rzeszy okropieństwo akcji T4.

Tak samo było w przypadku obozów koncentracyjnych. Naziści przez cały czas wpajali społeczeństwu niemieckiemu, że przebywają w nich tylko przestępcy, osoby zwyrodniałe. Gdy wojska amerykańskie wkroczyły do Dachau, amerykanie pokazali mieszkańcom tego miasta do czego doprowadziły rządy nazistów. Wielu ludzi nie wytrzymywało widoku jaki zastali. Tysięcy trupów , krematoriów. Nawet według wspomnień podwładnych, generał Georges Patton(słynący ze swojego twardego charakteru) płakał na widok tego co zobaczył. Wobec zbliżającej się klęski III Rzeszy propaganda nazistowska stawiała na motywy historyczne, które miały zachęcić ludność do obrony Rzeszy. Trwała już wówczas ogłoszona przez Goebelsa Wojna Totalna.

Do takich należało chociażby zekranizowanie filmu o obronie Kołobrzegu ,,Kolberg” przed wojskami napoleońskimi. Wówczas to Josef Goebel ściągnął z ledwo utrzymanego frontu wschodniego 10 tysięcy ludzi mających grać role aktorskie. Propaganda ukazywała okrucieństwo żołnierzy radzieckich przemilczając to co robili niemieccy żołnierze. Wielu propagandzistów po klęsce III Rzeszy znalazło pracę w prasie zachodniej jak i również wschodniej. Tak samo było z ośrodkami badania opinii publicznej. Do dzisiaj wielu z dawnych współpracowników nie zostało osądzonych.

Polecam
Hitler - Stalin oblicza propagandy
Kariery w półmroku
Dziennik Bałtycki dodatek Nasza Historia artykuł pod tytułem Hitler cenzurował filmy z Hollywood.

Autor: Arkadiusz Sieruga dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl