Artykuły » Kristallnacht- Noc Kryształowa
Nazistowska nienawiść do Żydów sięgała jeszcze czasów gdy powstawał Mein Kampf czyli Moja Walka Adolfa Hitlera. Żydzi byli według Hitlera współwinni klęski poniesionej w I wojnie światowej. Warto tutaj wspomnieć, że w Niemczech powojennych ludność wyznania mojżeszowego stanowiła niecały jeden procent społeczeństwa niemieckiego. Ludzie ci byli jednak najbogatsi w Niemczech, posiadali udziały w fabrykach ( jak to miało miejsce w przypadku rodziny Weisów właścicieli licznych fabryk), sklepy.

Społeczeństwo niemieckie akceptowało ich nawet w tedy gdy naziści doszli do władzy w Niemczech. Wielu obywateli przyjaźniło się z ludnością żydowską, wśród weteranów wojennych byli również żydzi. Niejednokrotnie będący posiadaczami najwyższych niemieckich odznaczeń wojskowych i cywilnych. Wielu było również lekarzy pochodzenia żydowskiego, adwokatów. Dość sporo było małżeństw mieszanych. Ludzie ci czuli się przede wszystkim Niemcami, a dopiero później Żydami. Naziści natychmiast po dojściu do władzy wprowadzili antyżydowskie przepisy, wykluczające z życia publicznego adwokatów, lekarzy pochodzenia żydowskiego. To jednak nie wystarczało nazistom, potrzebowali tylko pretekstu do tego by rozprawić się z ludnością żydowską.

Pretekst taki nastąpił. Młody niemiecki żyd Herszel Grynszpan postanowił zemścić się za to że jego rodzinę spotkały szykany o antysemickim podłożu. Postanowił zabić niemieckiego ambasadora w Paryżu, Ernsta von Ratha. Wybrał opcję najgorszą z możliwych. Von Rath był akurat przeciwnikiem rasistowskiej polityki Hitlera. Naziści uzyskali więc wygodny pretekst. Noc z 9 na 10 listopada 1938 roku stała się dla żydów niemieckich koszmarem. Niszczono sklepy, palono synagogi. W Berlinie spalono Wielką Synagogę. Straty ekonomiczne zostały oszacowane przez nazistów na ponad 1 miliard marek. Hitlera to nie martwiło. Postanowił obłożyć wszystkich Żydów w Niemczech kontrybucję. Ponad 30 tysięcy żydów wysłano do obozów koncentracyjnych, 17 tysięcy zostało zmuszonych do wyjazdu do Polski. Nasz kraj przyjął ich niechętnie, musieli czekać długo na to by wjechać do Rzeczpospolitej do ziemi niczyjej.

Sprawa ludności żydowskiej nie zakończyła się na takich krokach . Utworzono urząd do spraw Emigracji Żydów(na jego czele stanął człowiek, który miał jeszcze odegrać straszną rolę w Holokauście Adolf Eichmann). Ludność żydowska aby wyjechać z Rzeszy musiała oddać na rzecz państwa niemieckiego swój majątek, uzyskując niewielkie odszkodowanie, które pozwalało im na wyjazd. Dyplomaci europejscy, którzy składali protesty nie zostali wysłuchani przez władze niemieckie. Do dziś sprawa Kristalnacht- Nocy Kryształowej- od tłuczonego szkła na chodnikach budzi w Niemczech skrajne emocje, pomimo tego iż potomkowie ofiar wracają do Niemiec. Jest to temat wywołujący wiele łez .

Polecam następujące książki oraz programy:
Wiadomości z 10 XI 2013 Reportaż z obchodów upamiętniających Noc Kryształową
Richard Overy Trzecia Rzesza Historia Imperium
Wolfgang Benz Historia III Rzeszy

Autor: Arkadiusz Sieruga
autor wpisu
(15 znaków)
treść wpisu
(1000 znaków)
email
nie będzie widoczny na stronie
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl