Biografie » Irma Grese
Irma Grese
7.10.1923 - 13.12.1945

Irma Grese- Piękna Bestia, bo taki nosiła przydomek ta była nadzorczyni obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Bezwzględna i okrutna dla więżniów. Urodziła się 7 października 1923 w Wrechen w Meklemburgii. Mając 14 lat jej matka popełnia samobójstwo. Dwa lata później Irma opuszcza rodzinny dom i przenosi się do Furstenbergu. Tutaj kolejno podejmuje pracę w gospodarstwie rolnym przez 6 miesięcy, następnie w sklepie w Luchen, w mleczarni, a także przez 2 lata jako asystentka pielęgniarki w sanatorium dla żołnierzy SS. Od dwóch lat bezskutecznie próbuje zdobyć wykształcenie oraz posadę jako pielęgniarka. Jej wysiłki nie przynoszą żadnego rezultatu. Zrozpaczona wraca do pracy w mleczarni. W lipcu 1942 roku ponownie stara się o pracę pielęgniarki.

Niestety zamiast etatu pielęgniarki otrzymuje skierowanie z Arbeitsamt (Urząd Pracy) na szkolenie dla strażniczek do obozu w Ravensbrück. W marcu 1943 kończy szkolenie pozytywnie zakończonym egzaminem i zostaje przeniesiona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Początkowo podejmuje szereg zadań, w tym także telefonistki. Następnie mianowana na nadzorczynie karnej kompanii kobiecej, aż do jesieni 1943 roku gdzie obejmuje stanowisko SS-Oberaufseherin, zastępczyni głównej nadzorczyni obozu kobiecego w Brzezince. Jej pozycja, a także nieopisane okrucieństwo pozwalają brać udział w selekcjach więźniów do komór gazowych. Zeznania swiadków zawierają liczne informacje o morderstwach, torturach, okrucieństwach, a także seksualnych ekscesach jak wykorzystywania więźniów do zaspokojenia sadystycznych skłonności biseksualnych. Oskarżona o ciągle bicie, zaszczuwanie psem więźniów potrafiła zabić nawet do 30 kobiet dziennie.

19 stycznia 1945 wraca do Ravensbrück wraz z więźniami ewakuowanymi z Auschwitz-Birkenau. 15 kwietnia 1945 obóz Bergen-Belsen zostaje wyzwolony przez żołnierzy brytyjskich, a Irma Grese aresztowana i zesłana do więzienia. Podczas procesu, który odbywał się od 17 września do 17 listopada 1945 w Luneburgu na ławie oskarżonych zasiadł komendant Bergen-Belsen, Josef Kramer, wraz z Irmą Grase oraz czterdziestoma czterema innymi osobami. Irma Grese-więzień nr 9 skazana została na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 13 grudnia 1945 o godz 9:34 w więzieniu w Hammeln. Pochowana została najpierw na cmentarzu więziennym, a następnie w 1954 roku na cmentarzu miejskim w Hammeln. W 1986 roku jej mogiła została zlikwidowana.
dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl