Artykuły » Agresja na Polskę, wrzesień 1939r
Wstęp

1 września od kilkudziesięciu lat kojarzy się nam z agresją niemiecką na Polskę. Tego dnia jednocześnie rozpoczęła się II Wojna Światowa. Zawsze intrygowało mnie jak w tych dniach zachowywał się Adolf Hitler. Co robił, jaka atmosfera towarzyszyła mu i jego otoczeniu, jak mentalnie przygotował się do wojny. Odpowiedzi w świetle odtajnionych dokumentów są często zaskakujące i prozaiczne.

Napaść na Polskę Fall Weiss - Przygotowania do wojny

Jak pisałem we wcześniejszym artykule Hitler spędzał lato 1939 w zamku Berghof . Ale nie tylko popijał tam herbatkę i czytał książki. Cały czas zajmował się również wprowadzeniem w czyn swojego marzenia o 1000 letniej Rzeszy. Sprzyjało ku temu położenie rezydencji. Z okien zamku Hitler widział masyw Untersberg po drugiej stronie doliny w Alpach Bawarskich.


Napaść na Polskę Fall Weiss - A więc wojna!!!

Godzina "Zero" wybiła. 1 września wczesnym rankiem wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny rozpoczęły atak na Polskę. Pięć niemieckich armii przekroczyło nasze granice. Prawie półtora miliona żołnierzy zaatakowało nasz kraj. I tak dwie armie Wehrmachtu rozpoczęły działania wojenne na północy. 4 Armia nacierała z zachodu na korytarz gdański. Zaś z Prus Wschodnich na południe uderzyła 3 Armia.

dodaj komentarz »
Copyright © 2006-2024 Vaterland.pl