Artykuły » Wypędzeni
Losy wypędzonej ludności polskiej w latach 1939-1945

Artykuł ten stara się przybliżyć losy ludności polskiej wypędzonej ze swoich "Małych Ojczyzn" w latach 1939-1945 w wyniku akcji Heim in Reich- powrót do Rzeszy. Stanowić to będzie próbę zobrazowania tego czego dopuszczały się okupacyjne władze niemieckie, na ziemiach polskich wcielonych do III Rzeszy. Aby zrozumieć co wydarzyło się podczas wojny, trzeba wyjaśnić, iż początek wypędzeń należy datować na rozpoczęcie operacji Heim in Reich- Powrót do Rzeszy. Oznaczało to sprowadzanie milionów ludzi na okupowane ziemie polskie.


W poszukiwaniu prawdy

Minęło już kilkadziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej. Pochłonęła ona miliony ofiar. Często ich losy nie są do końca znane. Rodziny zmarłych nie mają pojęcia, że groby bliskich są w innych miejscach niż sądzą. Dopiero przypadek lub dociekliwość spadkobierców rzuca nowe światło na minione wydarzenia.


Zapomniana gehenna wypędzonych "Losy rodziny Durków"

Podczas II Wojny Światowej wypędzani ludzie, między innymi Polacy, przeżywali ogromną traumę gdy musieli opuścić miejsce swojego zamieszkania, swoje małe ojczyzny, gdzie rodzili się, żyli i spędzili najpiękniejsze chwile swojego życia. Co ciekawe wypędzenia przeprowadzane przez Niemców wyglądały niekiedy identycznie jak te, które przeprowadzano w i przez ZSRR.


dodaj komentarz »
PATRONAT
Taniec z Hitlerem. Kontakty polsko-niemieckie 1930-1939
Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego
29 Dywizja Grenadierów SS „Kaminski”
Władcy przestworzy
NOWOŚCI WYDAWNICZE
Fritz Bauer. Auschwitz przed sądem
Zginęli, bo byli Polakami
Dunkierka. Sukces operacji Dynamo
Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje. Tom 2
Piękna i odważna. Ulubiona agentka Churchilla
Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych
Prusy w ogniu. Między Królewcem a Toruniem
Copyright © 2006-2018 Vaterland.pl